مقالات

روز نجوم

در روز نجوم منجمان آماتور (و گاهی حرفه ای) تلاش می کنند عموم مردم را با زیبائیهای آسمان آشنا کنند. برخی از مردم تصور می کنند "علم" چیز پیچده ای بوده، متعلق به دانشمندان است و از ارتباط آن با زندگی روزمره و زیبائیهای آن در محیط اطرافشان اطلاعی ندارند. در روز نجوم می توان تا حدی فاصله میان محققان، دانشمندان و مردم را کمتر کرد.

چگونه از بارش شهابی عکس بگیریم؟

در هفته‌ی جاری با رویداد جذاب بارش شهابی برساوشی روبرو هستیم. اگر به تماشای این پدیده می‌نشینید و خطوط زیبای حرکت شهاب را مشاهده می‌کنید، شاید برای ثبت این زیبایی و عکاسی از آن وسوسه شوید. در این مطلب نکاتی درباره عکاسی از شهاب به شما می‌گوییم:

عکاسی از بارش شهابی نسبتا آسان است، اما با دو شرط: اول اینکه یک لنز سریع داشته باشید، لنزی که دیافراگمی باز دارد که امکان ثبت نور بیشتری را فراهم می‌کند. و دوم اینکه خوش شانس باشید!

اگر به‌طور خلاصه می‌خواهید بدانید، بهترین راه برای ثبت تصویر از یک شهاب، استفاده از یک لنز وایدِ سریع به همراه یک دوربین دیجیتال SLR  است که یک دکلانشور به آن متصل و بر روی یک سه‌پایه نصب کرده‌اید؛ در زیر یک آسمان صاف و تاریک.

ماراتن مسیهماراتن مسیه مسابقه ای میان با تجربه ترین منجمان است. رصدگران شرکت کننده در این مسابقه در طول سال در شبهای متناوب به شکار اجرام مورد نظر پرداخته وبه کسب تجربه می پردازند. در ماراتن مسیه هدف پیدا ومشاهده کردن  110  جرم فهرست مسیه بکمک دوربین دوچشمی یا تلسکوپ طی یک شب تاصبح است.  البته ممکن است رقابت آنقدر تنگاتنگ شود که شرکت کنندگان مجبور به رصد چند جرم از کاتالوگ ان.جی.سی (یا حتی فهرستهای دیگر)شوند.  اکنون می خواهیم بدانیم که از ابتدا تا پایان ماراتن باید چه کارهایی را انجام دهیم.

 تعداد تمدن های فضایی هوشمند در فضامارک تامپسون، عضو انجمن ستاره‌شناسی سلطنتی و مجری برنامه نجومی بی‌بی‌سی، تلاش کرده تا بر اساس معادله مشهور دریک نشان دهد که چه تعداد تمدن فضایی با قابلیت برقراری ارتباط در کهکشان ما وجود دارد.

«دیگر کافی است! من 20 سال است که به آسمان شب خیره شده‌ام و حتی یکبار نیز چیزی ندیده‌ام که در من سوءظنی ایجاد کند که شاید یک گردشگر فضایی آمده تا به زمین نگاهی بیاندازد.» این سخنان مارک تامپسون، عضو انجمن ستاره‌شناسی سلطنتی انگلستان و مجری برنامه نجومی بی‌بی‌سی است.

احتمالا این روش محدودترین شکل عکاسی نجومی است .اولین وسیله مورد نیاز بعد از دوربین ،تلسکوپی با استقرار استوایی ترجیحا" با یک موتور می باشد. بطور ساده روش کار این است که دوربین را به پشت تلسکوپ  متصل کرده ونوردهی را انجام دهید. لازم است نصب چهار گام برای عکاسی آسمان شب به روش قلمدوش - Piggybackتلسکوپ در حد امکان دقیقا" قطبی باشد در غیر این صورت در عکسبرداری بلند مدت دچار مشکل خواهید شد.همانطور که می دانید اگر دوربین روی سه پایه عکاسی روی زمین وبطور ثابت قرار بگیرد بدلیل چرخش زمین بدور محور خود، نورستارگان نه بصورت نقطه ای بلکه به صورت یک خط کشیده انحنا دار(که طول آن بستگی به مدت زمان نوردهی دارد)روی فیلم ظاهر می شود برای حذف اثرات چرخش زمین کافی است دوربین هم مطابق چرخش زمین بچرخد.برای اینکار دوربین را برروی بدنه تلسکوپی که دارای موتور مناسب بوده واجرام سماوی را تعقیب می کند قرار می دهند.

زیر مجموعه ها