مفاهیم ستاره شناسی

تا به حال شنيده ايد که کسي بگويد من متولد خرچنگ هستم. يا متولد سنبله يا ... چرا فقط از نام دوازده صورت فلکي اينگونه نام برده مي شود؟ مثلا چرا کسي متولد دب اکبر يا جبار نيست؟دایرةالبروج

دایرةالبروج مسیر حرکت ظاهری سالانهٔ خورشید نسبت به زمین، بر روی کره سماوی است.  دایرةالبروج دایره‌ای فرضی در آسمان است که ظاهراً (از دید ساکنان کرهٔ زمین) به نظر می‌آید که خورشید در مدت یک سال آن دایره را طی می‌کند.

این دایره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور کرهٔ خورشید مشخص می‌کند و در واقع طرح مدار زمین بر کرهٔ آسمان است یعنی دایره‌ای است که از تلاقی سطح مدار حرکت انتقالی زمین با کرهٔ آسمان که آن را اصطلاحاً فلک ثوابت نامیده‌اند پیدا می‌شود.

دایرةالبروج نیز همراه با منطقةالبروج بوسیله بروج دوازدگانه تقسیم می شود..

پارسکپارسِک (به انگلیسی: Parsec) (نماد: pc) یکی از واحدهای سنجش مسافت در ستاره‌شناسی است. یک پارسک برابر ۳۰٫۹ تریلیون کیلومتر (۱۹٫۲ تریلیون مایل) و معادل ۳٫۲۶ سال نوری است.

پارسک فاصله‌ای است که اختلاف منظر خورشید مرکزی یک جسم آسمانی مانند ستاره، برابر یک ثانیه قوسی دیده شود. در واقع فاصله‌ای که از آن فاصله، شعاع مدار زمین که برابر یک واحد نجومی (۱AU) است، برابر یک ثانیه قوس دیده شود. یک پارسک برابر با ۳٫۲۶ سال نوری است.

یکی از پارامترهای مهمی که در مورد تلسکوپها از آن بحث می شود نسبت کانونی است که آنرا عمومأ به صورتنسبت کانونی  F/n  می نویسند  که در آن n حاصل تقسیم فاصله کانونی عدسی شیئی یا آیینه اصلی به قطر آن است .برای مثال در موردی که فاصله کانونی آیینه 120 سانتی متر و قطر آیینه نیز 12 سانتیمتر باشد نسبت کانونی به صورتf /10   نوشته می شود . این نسبت کانونی در مورد تلسکوپهای بازتابی یا نیوتنی معمولأ بین f /4  و f/12  است. f/4 بعلت افزایش خطای کما  عملاً حد پایین بوده و f/12 نیز به علت زیاد شدن ابعاد سیستم یک حد بالا است . تلسکوپهای با نسبتهای پایین مثلاً بین f/4 تا f/6  برای رصد  اجرام سماوی که نور دریافتی از آنها کم است مناسب هستند و با توجه به اینکه به زمان نوردهی کمتری جهت عکاسی احتیاج دارند تلسکوپهای سریع نامیده شده و جهت عکسبرداریهای نجومی بیشتر از آنها استفاده می شود .

درخشندگی سطحی را می توان میزان درخشندگی جسم بر واحد مساحت آن تعریف کرد یا به عبارت دیگر آن را میتوان قدر ستاره بر مجذور دقیقه یا ثانیه قوسی بیان کرد.بیشتر کهکشان های قابل رصد توسط آماتورها دارای درخشندگی سطحی ای در حدود 13.5 هستند که به این معناست که هر دقیقه قوسی مربع از یک کهکشان به روشنی یک ستاره قدر 13.5 است.برای درک بهتر میزان نور آن بهتر است تلسکوپتان را به سوی یک ستاره قدر 13.5 نشانه روید و سپس آن را طوری فوکوس کنید که به اندازه ی یک دقیقه قوس کشیده شود.برای پیدا کردن اجرام در چشمی تلسکوپ باید به یاد داشته باشید که بیشتر اجرام قابل توجه اعماق آسمان دارای درخشندگی سطحی ای در حدود 12.5 هستند.

واحد نجومی یا یکای کیهانی که با نمادهایواحد نجومی Astronomical Unit au، AU یا a.u نمایش داده می‌شود؛ یکای طول است و برابر است با ۱۴۹٫۵۹۷٫۸۷۰/۷ کیلومتر (۹۲٫۹۵۵٫۸۰۷/۲۷ مایل) یا تقریبا برابر با فاصلهٔ زمین تا خورشید یا حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر. نماد AU از طرف اداره بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها و استاندارد بین‌المللی ISO/IEC ۸۰۰۰۰ پیشنهاد شد؛ درحالی که اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی au را پیشنهاد کرد، و درحال حاضر au در کشورهای انگلیسی زبان معمول‌تر است. در حالت عمومی حروف بزرگ زمانی به عنوان نماد استفاده می‌شوند که پس از یک دانشمند که به صورت فردی کار می‌کرده‌است انتخاب شده باشند؛ نمادهای au یا a.u می‌توانند به معنی یکاهای اتمی یا حتی یکاهای قراردادی باشند، اما با این حال نماد AU برای اشاره به یکای کیهانی امروزه به طور گسترده استفاده می‌شود. ثابت کیهانی که مقدارش برابر با یک واحد کیهانی است با نام یکای فاصله خوانده می‌شود و نماد آن A است.