آخرين اخبار

به نظر می‌رسد دنباله دار آیسون با وجود عبور از کنار خورشید، هنوز کاملا نابود نشده استسرنوشت نهایی آیسون هنوز مشخص نشده است.


شامگاه پنجشنبه، دنباله دار آیسون در مسیر خود، به نزدیک‌‌ترین فاصله با خورشید رسید و انتظار می‌رفت که حرارت خورشید گازهای منجمد و سنگ و غبار تشکیل دهنده آن را کاملا نابود و پراکنده کند.

دانشمندان ناسا می‌گویند قطب شمال و جنوب خورشید در سه هفته آینده جابجا خواهد شد و این جابجایی تاثیر قابل توجهی بر کل منظومه شمسی خواهد گذاشتتصویر یک لکه خورشیدی. حرکت عمودی میدان مغناطیسی خورشید به سمت اتمسفر آن دیده می شود.

حدود دو ماه پیش ناسا اعلام کرد در سه چهار ماه آینده جابجایی قطب‌های خورشید صورت خواهد گرفت اما دانشمندان نمی‌توانستند دقیقا زمان این تغییر را پیش بینی کنند.

قطب‌های خورشید هر ۱۱ سال یکبار تغییر می‌کند، پدیده ای که دلیل آن چندان روشن نیست.

ساعت زمینساعت زمین (Earth hour) یک روز جهانی است که به ابتکار صندوق جهانی حیات وحش World Wildlife Fund - WWF شکل گرفته است. در این روز شهرهای بزرگ جهان در نقاط شاخص عمده خود چراغ‌ها را خاموش می‌کنند

هدف برنامه ساعت زمین این است که آگاهی عمومی را نسبت به گرمایش‌جهانی افزایش دهد.

حدود یک میلیارد نفر در شهرهای عمده جهان دعوت شده‌اند که ساعت 8.30 بعدازظهر به وقت محلی در روز شنبه 31 مارس (12 فروردین) در "ساعت زمین" چراغ‌های‌شان را خاموش کنند.

این ابتکار عمل در سال 2007  در سیدنی در کشور   استرالیا آغاز شد و اسپس به کشورهای دیگر گسترش یافت و به رویدادی جهانی بدل شد.

روز نجومستاره پارسی با همکاری رصدخانه زعفرانیه در پارک زعفرانیه تهران به معرفی فعالیت های خود می پردازد.
رصدخانه زعفرانیه تهران روز 8 اردیبهشت 1391 از ساعت 14 الی 22 مراسم روز جهانی نجوم را برگزار می نماید.
همچنین در شامگاه جمعه  سیاره زحل و ماه را رصد خواهیم کرد.
از تمامی علاقمندان دعوت می کنیم تا از غرفه ستاره پارسی بازدید نمایید.

نشانی : آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، خیابان سرلشکر فلاحی، بوستان زعفرانیه


ستاره‌شناسان در سازمان هوا فضا‌ی آمریکا، ناسا، سیاره جدیدی را خارج از منظومه خورشیدی کشف کرده‌اند که اندازه آن تقریبا دو برابر و نیم کره زمین است و بهکپلر ـ ۲۲بی سیاره ما شباهت‌های فراوان دارد.

این سیاره که «کپلر ـ ۲۲بی» نام‌گذاری شده در محدوده‌ای از یک منظومه دیگر قرار دارد که شرایط جوی آن با محل کره زمین مشابه است و به همین خاطر ستاره‌شناسان احتمال می‌دهند که از نظر امکان وجود حیات این ستاره بهترین موردی باشد که تاکنون کشف شده است.