هوا فضا

هابل، بودن يا نبودن مسئله اين است!

آوريل امسال جشن تولد ٢٧ سالگی يكی از پيشتازان اپتيكی فضا بود كه در ارتفاع ٥٥٠ كيلومتری زمين انجام شد. اين در حالی است كه در سال آينده ما شاهد توديع و معارفه‌ای بزرگ هستيم. توديع اين پيشتاز اپتيكی يعنی تلسكوپ هابِل با سابقه‌ی غير قابل وصف و معارفه‌ی تلسكوپ وب، كه به عنوان پيشتاز اپتيكی بعدی فضا از آن ياد مي‌شود.
تلسكوپ هابل در سال ١٩٩٠ بعد از حدود ۷ سال تاخير با شاتل ديسكاوری كه در حال حاضر در تعطيلات بازنشستگی به سر می‌برد به فضا پرتاب شد.

ماموریت جونو و شناخت مشتری

با ورود فضاپیمای جونو به مدار مشتری، ناسا یک ماموریت ۲۰ ماهه را در اطراف بزرگترین سیاره منظومه شمسی آغاز کرد. به گزارش یورونیوز، اما چرا مطالعه مشتری تا این اندازه مهم است؟

دانشمندان می خواهند بدانند منشاء این سیاره چیست و موقعیت آن چه تاثیری بر دیگر سیاره ها از جمله زمین می گذارد.

نیل آرمسترانگ، فرمانده فضاپیما آپولو 11 و نخستین انسانی که پا بر سطح ماه گذاشت، ساعاتی پیش در سن 82 سالگی عکس رسمی نیل آرمسترانگ در ماموریت آپولو درگذشت. وی در 30 تیر 1348 بر سطح ماه گام نهاد.

آرمسترانگ پس از گام نهادن بر سطح ماه، این جمله مشهور را بر زبان آورد: «این گامی کوچک برای انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است». وی پس از پایان ماموریت آپولو در تاریخ ماندگار شد و در سفر به کشورهای مختلف از جمله ایران مورد تقدیر قرار گرفت. آرمسترانگ برخلاف همسفرش باز آلدرین، پس از ماموریت آپولو دیگر در برنامه‌ها و مسایل فضایی مشارکت نکرد.