آخرین گزارشات

بر اساس محاسبات انجام شده از سوی موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران در ساعت 13 و 11 دقیقه گرفت حلقوی خورشید در استان همدان آغاز می شود، اوج این گرفت در ساعت 44 و 12دقیقه رخ داده به طوری که 41 درصد از سطح خورشید دچار گرفتگی شده و در ساعت 11 و14  دقیقه پایان خواهد پذیرفت، آسمان کمی ابری و غبار آلود در نزدیکی افق است! آیا شرایط  ایده آل برای برگزاری ویژه برنامه ی گرفت مهیا خواهد شد یا…

ساعت هفت صبح بود / دیشب تا ساعت سه مشغول محاسبات بودیم / با فریاد "یا علی" محسن از خواب پریدیم .... ترکمان کردند.
نزدیک به یک ماه است که فقط می شنوم. خاک سپاری ها، تسلیت ها، اخبار و نامه ها، مراسم ها و یاد بود ها و .... بی مهری ها را.
چقدر سخت است از فراق دوست نوشتن.
جایشان خالیست شهیدان محسن توکلی و نعمت ا...شجاعی.

 

رقابت رصدی صوفی
رقابت رصدی صوفی

سومین دوره رقابت رصدی صوفی ایران با تلاش انجمن نجوم ایران و انجمن نجوم پاسارگاد در محوطه میان مقبره کوروش کبیر ، بزرگ مرد سلسله هخامنشی ، و کاخ آپادانا از 26 لغایت 29 امرداد ماه 88 برگزار شد . در کنار این برنامه علاوه بر رقابت رصدگران ، چندین کارگاه آموزشی که جدیت بسیار بیشتری نسبت به کارگاه آموزشی سال گذشته داشت ، برپا گردید .

116 شرکت کننده در دو رده تیمی و انفرادی در این برنامه حضور داشتند که از این بین 46 نفر را بانوان و 70 نفر را آقایان تشکیل می دادند و 18 گروه داوری ناظر رصد این افراد بودند .

 

وضعیت رویت پذیری هلال ماه رمضان 1430
وضعیت رویت پذیری هلال ماه رمضان 1430

لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت 10.01 صبح روز پنج شنبه 19 اگوست 2009 میلادی، برابر با 28 امرداد 1388 هجری شمسی مطابق با 28 شعبان 1430هجری قمری به وقت بین المللی، و به وقت ایران در همین روز در ساعت 13.31 بعد از ظهر خواهد بود. در غروب روز پنج شنبه هلال ماه در شرق اقیانوس ارام شکل می گیرد در ان لحظه از سن ماه حدود 13.30 ساعت می گذرد ، در این منطقه از اقیانوس ارام جنوبی هلال ماه را فقط می توان با ابزار اپتیکی نسبتا قوی رویت کرد البته اگر بخار اب اجازه دهد! ودر غرب اقیانوس ارام جنوبی هلال ماه با چشم غیر مسلح و با سنی حدود 19 ساعت قابل رویت می باشد.

به نام خداوند کیوان و گردون سپهر                  فروزنده ماه و ناهید ومهر

آغاز سال جهانی نجوم را به همه ی مشتاقان آسمان شب تبریک میگوییم.در سال جهانی نجوم در گوشه و کنار جهان و کشورمان برنامه های نجومی در حال تدارک و اجراست.در استان اردبیل نیز انجمن نجوم آسمان سبلان متولی فعالیت ها و برنامه های نجومی میباشد.آسمان بالای سرمان جهان شگفتی هاست .پس بیایید تا این شگفتی ها را بکاویم و زیبایی های آن را با دیگران قسمت کنیم.