C/2022 E3 (ZTF)

دنباله‌داری که در عصر یخبندان در آسمان شب سیاره زمین مشاهده شده بود، به‌زودی دوباره در بالای سر ما دیده خواهد شد. ناسا می‌گوید دنباله‌دار C/۲۰۲۲ E۳ (ZTF) که هر ۵۰ هزار سال یک‌بار به دور خورشید می‌چرخد، در بهمن‌ماه در آسمان ظاهر می‌شود.
این ‌دنباله‌دار با دوره تناوبی حدود ۵۰ هزار سال در روزهای آینده از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد؛ آخرین باری که این دنباله دار به زمین نزدیک شده بود، انسان‌های اولیه و نئاندرتال‌ها ساکن کره خاکی ما بودند.

بارش شهابی
بارش شهابی ربعی

یکی از غنی ترین بارش های شهابی هر سال بارش شهابی ربعی است. در بهترین شرایط رصدکنندگان این بارش بیش از 100 شهاب در ساعت را رصد می کنند. پس برای شکار شهابها آماده باشید. هر بارش شهابی را با نام همان صورت فلکی که کانون بارش در آن قرار گرفته است، نام گذاری می کنند، مانند: بارش شهابی برساوشی، جوزایی، اسدی و…. برای اطلاعات بیشتر در زمینه بارش های شهابی به مقاله بارش های شهابی مراجعه کنید.

ماه گرفتگی یا خسوف کلی وقتی روی میدهد که کره ماه وارد سایه کامل کره زمین می شود. اگرچه اینماه گرفتگی ناحیه تیره ترین قسمت سایه کره زمین است اما با این حال به علت اینکه مقداری از اشعه های نور خورشید در لبه کره زمین و به وسیله جو ان تفرق پیدا می کند مقداری نور به کره ماه می رسد . جو کره زمین بیشتر امواج نورانی با طول موج نزدیک به نور آبی را پراکنده می کند. در نتیجه نوری که به کره ماه میرسد دارای مقادیر بیشتری از اشعه های نورانی با طول موج نزدیک به نور قرمز نسبت به نور عادی خورشید است و به همین دلیل است که در طی خسوف رنگ ماه تقریبا مسی یا قرمز کدر به نظر می آید.

 

 بلندی دم آیسان ۲۱ برابر فاصله ماه و زمین شده از سرتاسر جهان گزارش شده که دنباله دار آیسان را دیگر می توان با چشم نامسلح دید و به گفته ی رصدگران کارآزموده، قدر آن در ۱۶ نوامبر برابر با ۵.۵+ بوده است. این بدان معناست که آیسان اکنون نسبت به همین سه روز پیش، قبل از آنکه فوران و برون ریزی‌اش آغاز شود، ۱۰ بار روشن تر شده.

پدیده مقارنه ماه با خوشه پروین دربامداد 7 تیرماه 1390 رخ خواهد داد. مقارنه این دو جرم آسمانی 30 دقیقه پیش از طلوع خورشید رخ می دهد و زاویه جدایی این دو جرم 5 درجه خواهد بود.

مقارنه به قرار گرفتن دو جسم سماوی نسبت به زمین به گونه ای که به نظر می رسد در آسمان کنار هم باشند، گفته می شود.

مقارنه ماه و خوشه پروین در 7 تیرماه و وضعیت هلال ماه در 8 و 9 تیرماه 1390


دانشنامه ستاره شناسی

کاربران آنلاین

ما 756 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Back to top