آخرين ها

ماه گرفتگی کامل
ماه گرفتگی کامل

در روز پنج شنبه دوم  اسفند سال 1386 خیامی ماه گرفتگی کاملی از ساروس 133  در کشورمان قابل مشاهده است. شورای مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بر پایه آخرین دستاوردهای نجومی اعلام کرد که  این گرفت از ساعت 5 و 13 دقیقه بامداد پنجشنبه 2 اسفند 1386  شروع می شود.  هرچند ماه گرفتگی نیمسایه ای ساعتی قبل از آن آغاز می شود اما بدلیل عدم حساسیت کافی چشم انسان، قادر بدیدن تغییر نورانیت ماه نیستیم.

بارش شهابی جوزایی
بارش شهابی جوزایی

یکی از تماشایی ترین و زیبا ترین بارش های شهابی، بارش شهابی جوزایی است.برخلاف سالهای گذشته که بارش کم فروغی را شاهد بودیم بارش امسال حدود ساعت هشت و نیم شامگاه جمعه ۲۳ آذر به اوج خود می‌رسد؛ یعنی درست زمانی که آسمان به دور از نور مزاحم ماه، صورت فلکی جوزا و کانون بارش را در خود جای داده است. ولی این بارش اوج لحظه‌ای ندارد و به همین خاطر می‌توانید شب پنجشنبه یا شنبه نیز بیش از ۱۰۰ شهاب در هر ساعت در آسمان نظاره گر باشید.   

رویت پذیری هلال ماه های قمری سال ۱۳۸۶
رویت پذیری هلال ماه های قمری سال ۱۳۸۶

رویت هلال ماه علم بررسی آغاز و پایان ماه قمری است. یک رویت گر هلال ماه به کمین هلالی باریک می نشیند تا آن را از پس افقی خوب و تمیز یا حتی از لابه لای غبار و آلودگی های مختلف شکار کند. رویت هلال ماه را می توان از دو نگاه بررسی کرد؛
۱) با چشم غیرمسلح
۲) با چشم مسلح
با توجه به اینکه در اکثر جوامع دنیا رویت هلال را با ابزار رصدی پذیرفته و حتی در مورد رویت جوان ترین هلال ماه نیز رقابت تنگاتنگی وجود دارد، لذا نگارنده بدون وارد شدن در بحث فقهی آن فقط از دید علمی به بررسی هلال ماه های شامگاهی (بعد از مقارنه) و هلال صبحگاهی (قبل از مقارنه) سال ۱۳۸۶ پرداخته است. هر چند تمام هلال ها از نظر نگارنده حائز اهمیت هستند، اما در این مقاله سعی شده به هلال های مهم و بحرانی توجه بیشتری مبذول شود.

ماه گرفتگی کامل
ماه گرفتگی کامل

ماه گرفتگی یا خسوف کلی وقتی روی میدهد که کره ماه وارد سایه کامل کره زمین می شود. اگرچه این ناحیه تیره ترین قسمت سایه کره زمین است اما با این حال به علت اینکه مقداری از اشعه های نور خورشید در لبه کره زمین و به وسیله جو ان تفرق پیدا می کند مقداری نور به کره ماه می رسد . جو کره زمین بیشتر امواج نورانی با طول موج نزدیک به نور آبی را پراکنده می کند. در نتیجه نوری که به کره ماه میرسد دارای مقادیر بیشتری از اشعه های نورانی با طول موج نزدیک به نور قرمز نسبت به نور عادی خورشید است و به همین دلیل است که در طی خسوف رنگ ماه تقریبا مسی یا قرمز کدر به نظر می آید.

دنباله دار McNaught  هدیه سال نو
دنباله دار McNaught هدیه سال نو

دنباله دار شگفت انگیز McNaught C/۲۰۰۶ P۱  که در 5 شهریور امسال توسط  Robert. H. McNaught  ستاره شناس  استرالیایی کشف شده است، هم اکنون در آسمان صبحگاهی (افق شرقی) و همچنین شامگاهی (افق غربی) و بسیار نزدیک به خورشید قابل رویت است  و طی روزهای آینده و با رسیدن به حضیض مداری به قدر ۰ یا ۱- نیز می رسد .

بارش شهابی اسدی
بارش شهابی اسدی

تعداد شهاب های اسدی در شب های 26 تا 28 آبان هر سال به اوج خود می رسد. در بیشتر سال ها در هنگام اوج شمار شهاب های اسدی حداکثر به 10 تا 20 عدد در ساعت می رسد، اما در سالهای خاص متناسب با دوره سی و چند ساله این بارش فعال می شود و غوغایی را در آسمان شب ایجاد می کند. منشاء بارش های شهابی دنباله دارها هستند (مقاله بارش های شهابی را ببینید). دنباله دار تمپل – تاتل با دوره تناوب 3/33 سال منشاء بارش شهابی اسدی است. آخرین باری که این دنباله دار به زمین نزدیک شد سال 1998 میلادی ( 1377 ) بود که دوباره توده بارش را تقویت نمود. بارش شهابی امسال در صبح روز یکشنبه 28 آبانماه و ساعت 8 و 15 دقیقه به وقت ایران به اوج می رسد. به نظر می رسد ایران برای رصد آن بهترین مکان نیست و آفریقای غربی و اروپا بهترین مکان برای رصد بارش هستند.